Technologie/ceny
Obiekty wspinaczkowe
Jakość i bezpieczeństwo – najważniejszy jest szkielet, dlatego ściany wspinaczkowe Gatowalls podtrzymuje stabilna, stalowa lub drewniano-stalowa konstrukcja, zaprojektowana przez naszego konstruktora zgodnie z aktualnymi normami budowlanymi i normami bezpieczeństwa (m.in. PN-EN 12572), z materiałów odpowiednich jakościowo i konstrukcyjnie: stal – S235 lub S235 JR, drewno – C24.
Cena – jej wysokość zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju konstrukcji, na które wpływ mają również stan fizyczny budynku, lub jego brak (ściany mobilne, zewnętrzne), oraz skomplikowanie płaszczyzn wspinaczkowych – ich kształt i stopień przewieszenia. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest miejsce budowy (kraj/kontynent), generuje to dodatkowe koszty transportu oraz zakwaterowania pracowników. Ceny dla najmniej skomplikowanych powierzchni wspinaczkowych zaczynają się od 700 PLN netto/m2 i nie obejmują wyposażenia w chwyty wspinaczkowe i sprzęt asekuracyjny.
Technologie poszycia – panele wspinaczkowe mogą być na bazie sklejki lub na bazie laminatu. Klasyczne powierzchnie wspinaczkowe ze sklejki to bardziej ekonomiczna opcja, która daje niezliczone możliwości projektowania obiektów o różnych wielkościach i kształtach. Ten rodzaj paneli stosuje się przede wszystkich dla ścian wspinaczkowych wewnątrz budynków i dla ścian, na których mają być rozgrywane zawody sportowe. Panele laminatowe GRP to kosztowniejsza opcja, która nie posiada limitów projektowych – ze względu na plastyczność materiału pozwala nam odwzorować wiele wzorów i kształtów, w tym np. logo firmy. Dużą zaletą paneli GRP jest odporność na warunki atmosferyczne, co sprawia, że to najbardziej polecane poszycie dla wszelkich zewnętrznych ścian wspinaczkowych.
Parki linowe
Decydujący wpływ na koszt parków linowych i fun parków dla dzieci ma ilość przeszkód. Kolejnym czynnikiem jest położenie i rodzaj parku:
Na drzewach – subtelnie wkomponowany w naturalne środowisko, bez uszkadzania drzew. Najtańsza opcja, która nie wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Jeśli mamy do dyspozycji drzewostan i chcemy skorzystać z jego zasobności należy zasięgnąć opinii dendrologa, który oceni stan zdrowotny i stabilność drzew i wyodrębni te, których minimalna średnica na wysokości, gdzie miałaby się znaleźć platformy parku linowego wynosi 30 cm - tylko z tych drzew będziemy mogli skorzystać. W tej opcji trzeba brać pod uwagę fakt corocznego wzrostu drzew, co wiązać się może z okresową korektą montażu platform i konkurencji.
Modułowy – najczęściej w kształcie sześciokąta, estetyczny i symetryczny kształt sprawia, że taki park linowy jest jedną z najatrakcyjniejszych wizualnie i jedną z tańszych opcji. Kolejną zaletą modułowej opcji parku jest oszczędność miejsca – na niewielkiej powierzchni można umieścić sporo przeszkód. Taki rodzaj parku świetnie sprawdzi się zarówno w budynkach jak i na otwartej przestrzeni. Jest to najlepszy wybór dla hoteli, ośrodków wypoczynkowych, galerii handlowych etc.
Na słupach - stabilny obiekt z szerokim spektrum rozwiązań dla każdej z przeszkód (w aspekcie wysokości, montażu, długości – zarówno na etapie projektowania, jak i doboru atrakcji). Inwestorowi pozostawiamy wybór materiału, z którego wykonane będą słupy podporowe: drewno lub stal. Opcja ta jest kosztowniejsza od pozostałych i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę oraz badania gruntu w kontekście wytrzymałości na siły działające w trakcie napinania systemów odciągowych dla słupów i późniejszych konkurencji (zalecane).